PRZESTRZEŃ SPOKOJU: JAK POKÓJ RELAKSACYJNY POMAGA DZIECIOM W SZKOLE
Wakacje i początek jesień był dla nas bardzo pracowity. Wśród wielu projektów i montaży mieliśmy jedno szczególne wyzwanie. Realizowaliśmy taki koncept po raz pierwszy i wnieśliśmy w niego głowę pełną pomysłów, serce, pot i łzy. Piszemy tu o zrealizowaniu wyjątkowego pokoju dla dzieci i młodzieży: strefy wyciszenia, mieszczącego się obok gabinetu psychologa i pedagoga w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Warce. Dyrekcja tej szkoły zaprosiła nas do współpracy już na etapie projektowania. Z błyskiem w oku stworzyliśmy moodboard obrazujący naszą wizję pomieszczenia, który stał się jednocześnie przepustką do rozpoczęcia realizacji tego projektu. Z entuzjazmem zabraliśmy się do pracy.
Zacznijmy od wyjaśnienia dlaczego Dyrekcji PSP nr 2 zależało na stworzeniu takiego pomieszczenia. Nasze dzieci borykają się z nadmierną ilością bodźców, emocji i wrażeń, często nie umieją nazywać uczuć, które im towarzyszą każdego dnia. Z myślą o nich powstało to specjalne, przyjazne im pomieszczenie. Zapytacie, co ma dać im taki komfort, jakie to elementy koją nerwy i dają wyciszenie młodym ludziom? Chętnie Wam o tym odpowiemy:
Zacznijmy od tapety, która ma szczególny wzór – obrazuje naturę. Nie od dziś wiadomo, że to ona – natura wpływa na nas kojąco. Tapeta przedstawia gęsty las iglasty, wypełniony wysokimi smukłymi drzewami, a ich korony unoszą się ku niebu. W tle rozciągają się miękkie, białe chmury, nadając cichy i spokojny charakter całości. Wzór na tapecie tworzy sam w sobie atmosferę harmonii, relaksu, po prostu wycisza myśli obserwującego.
Pozostałe ściany są w kolorze złamanej bieli. Ten kolor działa kojąco, sprzyjając skupieniu i wyciszeniu. Od dołu ścian, ku górze, przykleiliśmy specjalne panele tapicerowane, pokryte przyjemnym w dotyku materiałem. Zapewniają one dzieciom miękkie oparcie niemal w każdym miejscu pomieszczenia. Na podłodze znajdują się worki sako. To ulubione siedziska dzieci. Są łatwe do przenoszenia, nie mają ostrych krawędzi, a do tego są miękkie i mega wygodne. Dzieci mogą swobodnie siedzieć, czy też leżeć na nich, w różnych pozycjach. Dodatkowo, co ważne w przypadku używania takich puf w miejscach użytku publicznego, są wykonane z tkaniny łatwoczyszczącej.
Sama podłoga pokryta jest wodoodpornymi panelami LVT. Produkt ten doskonale imituje drewniany parkiet, a przy tym charakteryzuje się dłuższą żywotnością i łatwiejszą konserwacją niż naturalne drewno. Diagonalne ułożenie paneli dodaje przestrzeni w pomieszczeniu, a ich wybarwienie w kolorze dębu nawiązuje do naturalnego charakteru wnętrza. Łączenie podłogi ze ścianami udekorowaliśmy czarnymi listwami z rdzeniem hdf otoczonym polimerem, dla zwiększonego zabezpieczenia przed uszkodzeniem.
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie położyli na podłodze miękkich, pięknych dywaników. W pokoju znajdują się dwa okrągłe dywany, w kolorze zbliżonym do tapety i natury, czyli głębokiej zieleni. Jeden umiejscowiliśmy pod stopami puf, a drugi umieszony jest pod kokonem.
Właśnie, kokon – to on będzie na pewno największym towarzyszem dzieci w tym pokoju. Daje możliwość odizolowania się, odcięcia, a następnie uspokojenia i zrelaksowania. Delikatne bujanie pomaga dzieciom wyciszyć się i poczuć bezpiecznie. Kokony są często stosowane w terapii sensorycznej.
W pokoju wyciszenia jest także piękna oprawa świetlna w postaci trzech abażurów wykonanych z włókien bambusowych. Światło, które emitują, sprawa wrażenie ciepła i przytulności. Całość dopełnia delikatny dźwięk odgłosów natury, cicho dobiegający z głośnika zamontowanego w jednym z rogów sali.
Małej metamorfozy dokonaliśmy również w gabinecie pedagogiczno-psychologicznym. W oknach pojawiły się szare rolety, ścianę między oknami udekorowaliśmy zjawiskową tapetą w kolorowe kwiaty. Te rośliny to symbol energii i żywiołowości. Nadają one charakter przeciwstawny do emocji, z jakimi dzieci przychodzą do tego gabinetu. Pod oknami, przy znajdujących się grzejnikach, zamontowaliśmy specjalne osłony w kolorze bieli. Chronią one przed bezpośrednim kontaktem z gorącą powierzchnią kaloryferów, zmniejszając tym samym ryzyko poparzenia. Ponadto stanowią kolejną dekorację w tej przestrzeni.
Na podłodze zamontowane zostały te same panele LVT, które położyliśmy w pokoju relaksacyjnym. Podłoga wykończona została białymi listwami hdf. Pomieszczenie zyskało także okrągły szary dywan, umieszczony pod stołem wykorzystywanym do pracy z dziećmi.